bossahne-logo-2020-06_edited.png

ODTÜ Oyuncuları’nda tanışmış ve orada tüm zorluklarına rağmen kolektif tiyatro yapmanın güzelliğini deneyimlemiş bir grup yakın arkadaş olarak Boş Sahne’yi 2011 yılında kurduk.

 

Labirentler(2011), Akademi İçin Bir Rapor(2013) ve Hayaller Gerçek Olsa(2015) oyunlarını İstanbul'da çıkardıktan sonra 2015 yılından itibaren çalışmalarımızı Ankara’da yürütmeye başladık.

 

Çalgıcı Gülali Masalı(2015) ile ilgimizi hikaye anlatıcılığı ve fiziksel tiyatro alanlarına yönelttik. Daha sonra, ODTÜ Oyuncuları'nın Momo(2016) adlı oyununda yer almış bir grup arkadaş ile Çimidi(2017) oyununa çalıştık. Burada da araştırmamızı çocuk ve gençlik tiyatrosuna ve fiziksel tiyatronun farklı alanlarına doğru genişlettik. Son oyunumuz Görkemli Görkem’in Uğursuz Hikayesi 2020 yılının Ocak ayında prömiyer yaptı. Bizi heyecanlandıran ve merak ettiğimiz çok şey var.

 

Sade ve özgür bir şekilde yaşamak, yaşadığımız gibi tiyatro yapmak istiyoruz.

Boş Sahne

"Bugün işler tam tersi. Tiyatronun istendiğini, çalışanlarına güvenildiğini söylemek güç. Böyle olunca inançlı ve dikkatli bir izleyici kalabalığının toplanacağını düşünemeyiz. Onun dikkatini avucuna alacak, inancını zorla kazanacak olan biziz. Bunu yapabilmek için gizli kapaklı, hileli hiç bir şeyin olmadığını kanıtlamalıyız. Boş ellerimizi açıp yenimizin içine gerçekten bir şey saklamadığımızı göstermeliyiz. Ancak o zaman başlayabiliriz."

    Peter Brook, Boş Alan